TOPSET
fotowoltaika.net
ustawa o OZE
program PROSUMENT
dotacje

Zapisz się na darmowy newsletter poświęcony energetyce odnawialnej, efektywności energetycznej
i ekologicznym technologiom:

Email:

Imię:

Nazwisko:

Zgadzam się z
polityką prywatności

Dane kontaktowe:

TOPSET NLT Sp. z o.o.
ul. Łazówka 44
34-100 Wadowice

Tel: 33 87 97 816
Fax: 33 48 65 641
Email: biuro@topset.com.pl

INWESTYCJA W FOTOWOLTAIKĘ

 

elektrownie i farmy słoneczne, elektrownie i farmy fotowoltaiczne,

Elektrownie słoneczne (fotowoltaiczne) to nie tylko źródło czystej energii, pozwalające ograniczać emisję dwutlenku węgla, ale także możliwość obniżenia rachunku za energię lub możliwość generowania dodatkowego zysku ze sprzedaży energii.

Zużywanie energii na potrzeby własne i oszczędności na rachunku za energię

Energetyka prosumencka
Jest to na chwilę obecną najłatwiejszy w Polsce sposób wykorzystania energii elektrycznej produkowanej w elektrowni słonecznej o mocy do 40 kW (mikroinstalacji). Inwestor staje się prosumentem – wytwórcą energii na potrzeby własne. W rozwiązaniu tym wielkość systemu dopasowana jest do zużycia energii, a jego moc nominalna nie jest większa niż przydział mocy do danego budynku. Nie ma więc konieczności występowania do zakładu energetycznego o warunki przyłączeniowe, lecz formalności załatwiane są w ramach uproszczonej procedury. Krokiem pierwszym jest określenie faktycznego zapotrzebowania na energię. Następnie wybranie firmy, która wykona system fotowoltaiczny. Po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego należy instalację zgłosić do zakładu energetycznego. Po zweryfikowaniu dokumentacji zakład energetyczny na własny koszt dokonuje montażu systemów pomiarowych oraz zabezpieczających oraz przygotowuje do podpisania odpowiednie umowy.

Schemat podłączenia systemu fotowoltaicznego - produkcja na użytek własny
Schemat działania instalacji prosumenckiej - jeżeli w danym momencie wszystkie urządzenia w budynku pobierają moc 1000W (100% zużycia), a instalacja fotowoltaiczna generuje w tym czasie 800W, to 80% zużywanej energii pochodzi z fotowoltaiki, a pozostałe 200W czyli 20% jest dobierane z sieci i użytkownik płaci wyłącznie za te 20%.

Opisana tutaj instalacja z założenia zaspokaja tylko potrzeby energetyczne danego budynku. Produkowany przez moduły fotowoltaiczne w ciągu dnia prąd jest na bieżąco zużywany przez działające w budynku urządzenia. Jeżeli natomiast występuje nadwyżka, jest ona odprowadzana do sieci. Rozliczenie z energetyką uzależnione jest od statusu właściciela instalacji:

a) w przypadku gdy właścicielem instalacji jest osoba fizyczna nieposiadająca działalności gospodarczej (nie istnieje wtedy obowiązek posiadania lub rejestracji firmy, gdyż produkcja energii odnawialnej nie jest traktowana jego działalność gospodarcza) energia może zostać odebrana w dowolnym momencie w ramach rocznego okresu rozliczeniowego. Za każdą 1 kWh wprowadzoną do sieci można odebrać za darmo, tj. bez opłat za energię i przesył 0,8 kWh (0,2 kWh stanowi swoistą "prowizję" dla sprzedawcy energii za "przechowanie" energii w sieci). Nie ma natomiast możliwości sprzedawania nadwyżek (jeżeli instalacja wyprodukuje więcej energii niż użytkownik zużyje w ramach danego roku) - przepadają one na rzecz sprzedawcy energii,
b) w przypadku gdy właścicielem instalacji jest firma, rozliczenie następuje po stawce rynkowej zgodnie z komunikatem prezesa URE (na poziomie 0,15-0,2 zł / kWh).

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę? Interesuje cię przydomowa elektrownia słoneczna, system na konstrukcji nadążnej (tracker) czy może farma słoneczna? Wystarczy wypełnić poniższy formularz, aby skontaktował się z Tobą nasz doradca klienta.


Służymy pomocą na każnym etapie realizacji inwestycji w fotowoltaikę. Wystarczy wypełnić i przesłać poniższy formularz:

Email :
Imię :
Nazwisko :
Nr telefonu :
Planowana moc instalacji :
Planowany czas realizacji :
Lokalizacja inwestycji :

Zgadzam się z polityką prywatności

O fotowoltaiceInwestycja w fotowoltaikęNasza ofertaO nas