TOPSET
fotowoltaika.net
ogniwa słoneczne
moduły fotowoltaiczne
systemy fotowoltaiczne
promieniowanie słoneczne
fakty i mity
galeria

Zapisz się na darmowy newsletter poświęcony energetyce odnawialnej, efektywności energetycznej
i ekologicznym technologiom:

Email:

Imię:

Nazwisko:

Zgadzam się z
polityką prywatności

Dane kontaktowe:

TOPSET NLT Sp. z o.o.
ul. Łazówka 44
34-100 Wadowice

Tel: 33 87 97 816
Fax: 33 48 65 641
Email: biuro@topset.com.pl

ogniwa słoneczne

Moduły fotowoltaiczne, baterie słoneczne, ogniwa słoneczne, solary - zasada działania


Fotowoltaika
jest technologią umożliwiającą produkcję energii elektrycznej ze światła słonecznego. Proces przemiany światła słonecznego na energię elektryczną następuje w ogniwach fotowoltaicznych. Najbardziej popularne są ogniwa słoneczne krzemowe mono i multikrystaliczne.

 

ogniwo_monokrystaliczne ogniwo_multikrystaliczne
Ogniwo fotowoltaiczne z krzemu monokrystalicznego Ogniwo fotowoltaiczne z krzemu multikrystalicznego

ogniwo_fotowoltaiczne Ogniwa fotowoltaiczne składają się z płytki z półprzewodnika posiadającej złącze P-N (positive - negative). W strukturze takiej występuje pole elektryczne (bariera potencjału). W chwili, gdy na ogniwo pada światło słoneczne powstaje para nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, elektron - dziura, które zostają następnie rozdzielone przez pole elektryczne. Rozdzielenie ładunków powoduje, iż w ogniwie powstaje napięcie. Po podłączeniu obciążenia (urządzenia pobierającego energię) następuje przepływ prądu elektrycznego.

Schemat budowy ogniwa fotowoltaicznego:
  1. Elektrody
  2. Półprzewodnik typu N
  3. Bariera potencjału
  4. Półprzewodnik typu P

Sprawność ogniw fotowoltaicznych z krzemu monokrystalicznego kształtuje się obecnie na poziomie od 14% do 17%, a ogniw multikrystalicznych na poziomie od 13% do 16%. Na rynku występują również w niewielkiej ilości ogniwa monokrystaliczne o specjalnej konstrukcji o sprawności 20%. Niestety ze względu na małą skalę ich produkcji oraz duże koszty wytwarzania, są one znacznie droższe od klasycznych ogniw monokrystalicznych o sprawności 14-17%. Natomiast sprawność ogniw cienkowarstwowych znajduje się w przedziale 9-14%.

ogniwo_multikrystaliczneOgniwa cienkowarstwowe

W ostatnich latach nastąpił bardzo gwałtowny rozwój ogniw i modułów cienkowarstwowych. Należą do nich moduły i ogniwa amorficzne (z krzemu amorficznego a-Si), tandemowe amorficzno-mikrokrystaliczne, tellurowo-kadmowe, CIS i CIGS. W technologiach tych cienka warstwa półprzewodnika napylana jest na warstwę szkła, dzięki temu zużycie materiału jest w przypadku ich produkcji znacznie niższe niż w przypadku modułów mono lub multikrystalicznych z ogniwami produkowanymi z płytek krzemowych. Moduły te charakteryzują się niższą ceną od modułów mono i multikrystalicznych, pracują w szerszym zakresie widma, nie reagują tak gwałtownym spadkiem sprawności na wzrost temperatury ogniwa jak moduły mono lub multikrystaliczne oraz są mniej wrażliwe na częściowe zacienienie. Niestety charakteryzują się również mniejszą sprawnością, co oznacza iż system z modułów cienkowarstwowych o mocy 1 kW będzie zajmował więcej powierzchni niż system z modułów mono lub multikrystalicznych. Oznacza to również większe zużycie konstrukcji spodnich, okablowania oraz większe nakłady pracy związane z montażem. Dlatego zastosowanie modułów fotowoltaicznych tego typu ma ekonomiczne uzasadnienie w instalacjach o mocy 10 kW i powyżej.


Służymy pomocą na każnym etapie realizacji inwestycji w fotowoltaikę. Wystarczy wypełnić i przesłać poniższy formularz:

Email :
Imię :
Nazwisko :
Nr telefonu :
Planowana moc instalacji :
Planowany czas realizacji :
Lokalizacja inwestycji :

Zgadzam się z polityką prywatności

O fotowoltaiceInwestycja w fotowoltaikęNasza ofertaO nas